KOMUNIKAT

Szanowni Państwo,

W związk z epidemią koronawirusem, w dniu 9 marca br. wdrożyliśmy zalecenia lokalnych Stacji Sanitarno Epidemiologicznych.

Sytuacja w Kraju jest na tyle dynamiczna, że podjęliśmy decyzje o zawieszeniu pracy Kół terenowych do końca marca br. jak również zostały odwołane wszystkie zajęcia grupowe i indywidualne realizowane przez Okręg w ramach programów dofinansowanych ze środków PFRON-u.  Realizowane będą tylko zajęcia online oraz poradnictwo telefoniczne.

 50 % naszych podopiecznych to osoby po 60 roku zżycia, ponadto osoby niewidome są szczególnie zagrożone poprzez dotyk różnych powierzchni.

Proszę o nieorganizowanie dużych spotkań z naszymi członkami, o zawieszenie wszelkich wycieczek organizowanych przez Okręg i Koła terenowe.   

W biurze PZN przy ul. Hetmańskiej 9 będą tylko kilku godzinne dyżury w celu załatwienia spraw terminowych. Część pracowników będzie przebywać na dodatkowej opiece nad dzieckiem, niektórzy na urlopach a część zostanie oddelegowana do pracy zdalnej.

Centrum Kultury i Rehabilitacji przy ul Grunwaldzkiej 21 będzie nieczynne do 27 marca 2020 r.

Proszę o kontaktowanie się z pracownikami telefonicznie pod nr:

662 177 551, 662 177 553   w godz. od 8 00 do 15 00

662 177 567 w godzinach od 7.30 do 13.30 – projekt „Asystent – moimi oczami”

 

Dyr. PZN OP Małgorzata Przyboś

 

Należy uświadamiać ludzi o zagrożeniach w. w. koronawirusem.                         

Poniżej przestawiam podstawowe wskazówki profilaktyczne, które proszę rozpowszechniać w każdy możliwy sposób w naszym środowisku:

 

Unikać dużych skupisk ludzkich

Duże skupiska ludzi to środowisko sprzyjające rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Szczególnie osoby starsze, jeżeli to możliwe, powinny ograniczyć przebywanie w miejscach publicznych i poprosić bliskich o pomoc w codziennych czynnościach, takich jak zakupy, zaopatrzenie w leki, załatwianie spraw urzędowych i pocztowych.

Często myj ręce

Należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości – trzeba dezynfekować je płynami/żelami na bazie alkoholu (min. 60%). Wirus może się przenosić z zanieczyszczonych powierzchni na rękach. Dlatego częste ich mycie zmniejsza ryzyko zakażenia.

Unikaj dotykania oczu, nosa i ust

Dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być zanieczyszczone wirusem. Dotknięcie oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami może spowodować przeniesienie się wirusa z powierzchni na siebie.

Regularnie myj lub dezynfekuj powierzchnie dotykowe

Powierzchnie dotykowe, w tym biurka, lady i stoły, klamki, włączniki światła, poręcze, muszą być regularnie przecierane z użyciem wody i detergentu lub środka dezynfekcyjnego. Wszystkie miejsca, z których często korzystają domownicy, powinny być starannie dezynfekowane.

Regularnie dezynfekuj swój telefon i nie korzystaj z niego podczas spożywania posiłków

Na powierzchni telefonów komórkowych bardzo łatwo gromadzą się chorobotwórcze drobnoustroje. Regularnie dezynfekuj swój telefon komórkowy (np. wilgotnymi chusteczkami nasączonymi środkiem dezynfekującym). Nie kładź telefonu na stole i nie korzystaj z niego podczas spożywania posiłków.

Zachowaj bezpieczną odległość od rozmówcy

Należy zachować co najmniej 1-1,5 m odległości od osoby, która kaszle, kicha lub ma gorączkę.

Stosuj zasady ochrony podczas kichania i kaszlu

Podczas kaszlu i kichania należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – jak najszybciej wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyj ręce, używając mydła i wody, lub zdezynfekuj je środkami na bazie alkoholu (min. 60%). Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków, w tym wirusów.

Odżywiaj sę zdrowo i pamiętaj o nawodnieniu organizmu

Stosuj zrównoważoną dietę. Unikaj wysokoprzetworzonej żywności. Pamiętaj o codziennym jedzeniu minimum 5 porcji warzyw i owoców. Odpowiednio nawadniaj organizm. Codziennie pij ok. 2 litrów płynów (najlepiej gorącej wody). Doświadczenia z innych krajów wskazują, że nie ma potrzeby robienia zapasów żywności na wypadek rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Korzystaj ze sprawdzonych źródeł wiedzy o koronawirusie

Korzystaj ze sprawdzonych źródeł wiedzy opartych na dowodach naukowych, które publikowane są na stronach internetowych Głównego Inspektoratu Sanitarnego i Ministerstwa Zdrowia oraz specjalnie stworzonej stronie: https://www.gov.pl/web/koronawirus.

Wykaz placówek udzielających świadczeń w związku z przeciwdziałaniem rozprzestrzeniania koronawirusa można znaleźć na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia: https://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-centrali/wykazy-placowek-udzielajacych-swiadczen-w-zwiazku-z-przeciwdzialaniem-rozprzestrzenianiu-koronawirusa,7624.html.

Źródło: Główny Inspektorat Sanitarny

Z poważaniem,

Dyr. PZOP Małgorzata Przyboś.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Projekty, STRONA GŁÓWNA. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.