Polski Związek Niewidomych Okręg Podkarpacki informuje, że została zawarta umowa umową nr 65/2024/PS o realizację zadania publicznego na podstawie złożonej oferty pn. „Niewidomi są wśród Nas”, o której mowa w art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie nr 65/2024/PS pod tytułem: „Otwarty konkurs ofert na realizację zadań z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej osób z niepełnosprawnościami w 2024 roku” z zadania publicznego: Działalność na rzecz osób niepełnosprawnych w Rzeszowie, który dofinasowany/finansowany jest ze środków PFRON, których dysponentem jest Prezydent Miasta Rzeszowa.
Projekt pn. „Niewidomi są wśród Nas”, zakłada realizację warsztatów pod nazwą Warsztaty „Razem łatwiej” dla osób z otoczenia osób z niepełnosprawnych. Wsparciem zostaną objęte dzieci, uczniowie w wieku 10-14 lat, uczęszczające do szkół podstawowych na terenie miasta Rzeszów. W placówkach oświatowych przewidziane jest przeprowadzenie warsztatów w 5 szkołach podstawowych w klasach 4-8 zgodnie z programem „Profilaktyka zapobiegania chorobą oczu” w terminie od 30.09.2024 do 23.12.2024.
Celem realizacji zadania jest promowanie postaw prointegracyjnych, ukierunkowanych na adaptację społeczną i zawodową osób z niepełnosprawnościami jak również poprzez wsparcie działań w zakresie tworzenia warunków dla pełnego uczestnictwa osób z niepełnosprawnością we wszystkich sferach życia społecznego. Cel zostanie zrealizowany poprzez przeprowadzenie warsztatów edukacyjno – informacyjnych dla dzieci w wieku 10- 14 lat. Zadanie jest skierowane do min. 200 uczniów uczęszczających do szkół podstawowych, klas 4-8 SP, z terenu Miasta Rzeszów.
W trakcie warsztatów dzieci będą miały okazję dowiedzieć się:
- Co oznacza pojęcie „osoba z niepełnosprawnością”,
- Jakie są rodzaje niepełnosprawności,
- Z jakich pomocy rehabilitacyjnych korzystają osoby z niepełnosprawnościami. Zapoznanie z podstawowym sprzętem rehabilitacyjnym.
- W jak sposób porozumiewają się osoby z niepełnosprawnością,
- W jaki sposób należy zachowywać się wobec osób z różnymi niepełnosprawnościami,
- Jak dbać o własne zdrowie i bezpieczeństwo,
- „Savoir vivre wobec osób niepełnosprawnych,
- Zajęcia praktyczne dla dzieci na symulatorze wzroku.
Kadra PZNOP realizująca zadanie posiada duże doświadczenie wynikające z pracy z osobami ze specjalnymi potrzebami. Prosimy o informację zwrotną czy na terenie szkoły podstawowej wśród uczniów, są osoby z głuchonieme lub z dużymi ubytkami słuchu oraz osoby z dysfunkcją wzroku w celu dostosowania materiałów warsztatowych do ich potrzeb. Prosimy również o możliwość przeprowadzenia warsztatów w salach na parterze dostępnych dla osób z niepełnosprawnością ruchową.
Zainteresowane szkoły prosimy o informację zwrotną w celu zawiązania współpracy i ustalenia terminów spotkań na adres e-mail: sekretariat@pzn.rzeszow.pl lub kontakt telefoniczny 662 177 551.